Świnka morska – jak o nią dbać?

wpis w: Świnka morska | 0

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzątkiem domowym. Ze względu małe rozmiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość większą, w szczególności gdy planujemy hodować tam więcej świnek.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać czystość w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, do której będzie mogła skryć się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html